top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraNicole Wegner

Czy warto uczyć się języków obcych?

Jeszcze całkiem niedawno nauka języków obcych nie była taka 'modna', jaka jest dziś. Dlaczego?


Bo jeszcze całkiem niedawno nie widzieliśmy takiego potencjału w nauce obcych języków. Przeciętnie pracowaliśmy wśród osób posługujących się tym samym językiem, co my, a na wakacje wyjeżdżaliśmy z przewodnikiem, więc kto by się kłopotał nauką języka, który byłby do niczego niepotrzebny? Dziś takie słowa brzmią dość abstrakcyjnie i odlegle, ponieważ odkryliśmy w językach potencjał przyszłości. A więc co tak właściwie daje nam nauka języka innego niż nasz własny?


Podróże z przewodnikiem nie są już takie modne, albowiem zamiast tego coraz częściej preferujemy podróżować na własną rękę lub szukać przewodników bezpośrednio na miejscu, ponieważ wycieczki wynoszą nas wówczas taniej i możemy dostosować ich plan pod indywidualne upodobania. Taka sytuacja powoduje, że coraz więcej ludzi decyduje się podjąć naukę choć jednego języka obcego, którym zazwyczaj jest angielski, który to pomoże w dogadaniu się bezpośrednio na miejscu.




Podróżowanie daje nam szereg możliwości - nie tylko uczy nas kultury czy historii, ale pozwala również zdobyć nowe znajomości zza granicy. W tym celu komunikatywna znajomość obcego języka jest podstawą. Nie musimy znać natywnego języka wszystkich naszych przyjaciół, dziś podstawowa znajomość języka angielskiego jest wystarczająca, aby rozmawiać na całym świecie!


Brak znajomości języków obcych może być szczególnie uciążliwe dla smakoszy wyszukanej literatury, która nie jest dostępna w tłumaczeniu. Takie przypadki zdarzają się szczególnie wtedy, gdy język zarówno autora, jak i czytelnika to języki rzadkie, zamknięte na ograniczoną społeczność - wówczas stosuje się wtórne tłumaczenia, jednak zdarza się, że niektóre tłumaczenia nie są w ogóle dostępne. Znajomość języków ułatwia nam czytanie w języku oryginalnym, bądź też czytanie tłumaczeń dostępnych na rynku.


Czytanie czy mówienie w obcym języku mają dobry wpływ także na nasz mózg! Nauka języków obcych go pobudza, dzięki czemu osoby wielojęzyczne nie tylko szybciej myślą, ale również lepiej się koncentrują, a także mają dobrą pamięć i trudniej jest im zachorować na przykład na Alzheimer'a. Udowodnił to zespół dr Magali Perquin, który ustalił, że ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią zmniejsza się aż pięciokrotnie. Ponadto nasz mózg wolniej się starzeje.


Jednak nauka obcych języków nie pozwala nam rozwijać się tylko w sferze prywatnej, bowiem bardzo często dziś pomaga w zdobyciu lepszej pracy. Coraz częściej na rynku preferowanym jest, aby pracownik posiadał umiejętności z porozumiewania się już nie tylko w jednym, ale w dwóch bądź nawet trzech językach obcych! Szczególnie po COVID-19, kiedy to praca zdalna stała się dla wielu ludzi codziennością, a Internet sam w sobie otworzył wiele globalnych możliwości dla biznesu.


Biznes otworzył się także dla tych, pracujących stacjonarnie, stąd aby umożliwić sobie mieszkanie zza granicą powinniśmy znać choć trochę języka obcego, aby z łatwością poradzić sobie chociażby w tych codziennych sytuacjach.


Dziś na szczęście nauka języków obcych jest znacznie łatwiejsza, ponieważ języków zaczynamy się już uczyć na etapie szkolnym. Ponadto mamy powszechny dostęp do kultury zagranicznej, która pomaga nam utrwalać opanowane już umiejętności lub nabyć nowych. Możemy korzystać z wielu aplikacji do nauki języka czy umawiać się na zajęcia online z nauczycielem, który płynnie poprowadzi nas przez cały etap nauki. Ponadto łatwiej nam analizować i potwierdzać samemu autentyczność darmowych poradników, ponieważ Internet spowodował, że dostęp do wiedzy jest powszechny i w miarę nieograniczony.


A wy ile języków potraficie?


38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page